داوران مسابقه ایران


محمدحسین نیرومند

محمدحسین نیرومند

محمدحسین نیرومند

کاریکاتوریست

محمدحسین نیرومند (۱۳۴۳) دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی طراحی صنعتی (در مقطع کارشناسی) از دانش‌کده‌ی هنرهای زیبا در تهران است که فعالیت حرفه‌ای خویش را از سال ۱۳۶۴ ابتدا به‌عنوان کاریکاتوریست آغاز کرده است. نیرومند سردبیر و مدیرمسئول کیهان کاریکاتور، دبیر دوسالانه‌ی بین‌المللی کاریکاتور تهران (دوره‌ی اول و دوم)، سرپرست مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، مدیر گروه جوان و طرح و برنامه شبکه‌ی دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، سرپرست مرکز هنرهای تجسمی و معاونت سینمایی حوزه هنری، عضو هیأت ‌مدیره‌ی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مشاور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به داوری جشنواره‌های مختلف هنری و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌ی کاریکاتور اشاره کرد. نیرومند تاکنون لوح تقدیر و مدال طلا از معاونت فرهنگی و تبلیغات جنگ ستاد فرماندهی کل‌قوا (۱۳۶۹)، جایزه‌‌ی ویژه‌ی یومیوری شیمبون ژاپن (۱۳۶۸) و بالاترین نشان عالی تجسمی کشور (۱۳۸۸) را کسب کرده است و از وی در مراسم اختتامیه‌ی ششمین دوسالانه‌ی بین‌المللی کاریکاتور ایران (۱۳۸۲) تقدیر شده است.


حمید گروگان

حمید گروگان

حمید گروگان

نویسنده

حمید گروگان؛ (۱۳۳۰) نویسنده، پژوهش‌گر، منتقد و ویراستار است. از وی تاکنون بیش‌تر از چهل کتاب در حوزه‌ی ادبیات کودک، نوجوان و بزرگسال منتشر شده است. گروگان علاوه‌بر نویسندگی، ادبیات فارسی تدریس می‌کند و برنامه‌های مختلف تلویزیونی را تهیه و تولید کرده است. وی سابقه‌ی روزنامه‌نگاری و سردبیری مجله‌های کودک و نوجوان را نیز دارد. از دیگر فعالیت‌های گروگان می‌توان به مدیریت واحد موسیقی و انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، عضویت در شوراهای کارشناسی کتاب، فیلم و پویانمایی، داوری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و هنری و عضویت در گروه هیأت مؤسس انجمن قلم ایران اشاره کرد.


حمید بهرامی

حمید بهرامی

حمید بهرامی

طراح و کارگردان پویانمایی

حمید بهرامی (۱۳۵۱) دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نقاشی از دانش‌گاه هنر در تهران است. وی علاوه‌بر این‌که مؤسس و مدیرعامل استودیو پویانمایی بامداد است، از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون به‌عنوان طراح مفهومی و طراح توسعه‌دهنده با شرکت‌های Cartoon Network و Terner Animation Studio هم‌کاری می‌کند. هم‌چنین، بهرامی عضو هیأت مدیره‌ی UAE ANT Animation Studio (2003) نیز است.
همکاری با شرکت Dark Horse Comics در زمینه‌ی طراحی و تصویرسازی مجموعه رمان‌های گرافیکیMister –X از دیگر فعالیت‌های بهرامی بوده است. وی درحال‌حاضر مدیر تولید مجموعه‌ای از رمان‌های گرافیکی دنباله‌دار با مضمون ملّی و بومی است که در سطح بین‌المللی ارائه خواهد شد. هم‌چنین، بهرامی طراح گرافیک مفهومی و طراحی محیط پروژه‌ی فیلم سینمایی «تهران ۱۵۰۰» نیز بوده است.
بهرامی تاکنون جوایز مختلفی را در جشنواره‌های گوناگون به‌دست آورده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از؛ کسب مدال برنز از پانزدهمین نمایش‌گاه کاریکاتور (یومییوری) در ژاپن (۱۹۹۵)، مقام‌های اول، دوم و سوم از دومین، سومین و هفتمین بینال‌های بین‌المللی کاریکاتور تهران، مقام دوم از اولین نمایش‌گاه بین‌المللی کاریکاتور (انسان و طبیعت) سازمان جهانی یونسکو در تهران (۱۳۷۵)، مقام اول از اولین نمایش‌گاه بین‌المللی کاریکاتور (حفظ لایه‌ی ازن) سازمان جهانی یونسکو در تهران (۱۳۸۰)، مفام دوم از اولین نمایش‌گاه بین‌المللی کاریکاتور دبی (۲۰۰۲)، برنده‌ی بهترین فیلم تبلیغاتی از چهارمین بینال بین‌المللی پویانمایی تهران برای تیزر تنِ ماهی «ساحل»، سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه از بیست‌وپنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم پویانمایی «وزن بودن‌»، برنده‌ی بهترین فیلم پویانمایی ایرانی از پنجمین بینال بین‌المللی پویانمایی تهران برای فیلم «مسافر افق»، برنده‌ی بهترین فیلم کوتاه پویانمایی خارجی برای فیلم «مسافر افق» از گردهمایی سالانه‌ی آسیفا، آمریکا، آتلانتا (۲۰۰۷)، کسب دو دوره عنوان بهترین طراحی گرافیکی و مفهومی برای بازی‌های رایانه‌ای «پایان معصومیت» و «شمشیر نادر» (۱۳۸۸ و ۱۳۸۷).


بهرام عظیمی

بهرام عظیمی

بهرام عظیمی

کارگردان پویانمایی، کاریکاتوریست و فیلمنامه‌نویس

بهرام عظیمی (۱۳۴۵) دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی صنایع‌دستی از دانش‌گاه هنر در تهران است. وی گواهیِ کارشناسی ارشدِ افتخاریِ پویانمایی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کرده است. عظیمی از سال ۱۳۷۶ تاکنون به‌عنوان مدرس با خانه کاریکاتور ایران و دانش‌گاه‌های هنر در تهران هم‌کاری می‌‌کند. وی عضو هیأت داوران بیش‌تر از ۵۰ جشنواره‌ی ملی و بین‌المللی پویانمایی، فیلم و کاریکاتور بوده است و از سال ۱۳۶۵ تاکنون ۵۰ جایزه‌ی ملی و ۲۹ جایزه‌ی بین‌المللی در رشته‌های کاریکاتور، پویانمایی، نقاشی و تصویرسازی کسب کرده است.


مهین جواهریان

مهین جواهریان

مهین جواهریان

کارگردان، تهیه‌کننده و مدرس پویانمایی

مهین جواهریان (۱۳۲۹) دانش‌آموخته‌ی رشته‌های گرافیک و کارگردانی پویانمایی از دانش‌کده هنرهای زیبا و دانش‌گاه هنر در تهران است. وی فعالیت خویش را در زمینه‌ی پویانمایی از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است و درحال‌‌حاضر، عضو هیأت موسس انجمن آسیفا نیز است.بارون میاد جرجر ، دویدم و دویدم، ارشمیدس، به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد، نه حاکم و … برخی از مهمترین آثار پویانمایی جواهریان هستند که جوایز متعدد داخلی و خارجی را برای وی به ارمغان آوردهاند. جواهریان علاوه بر تدریس پویانمایی در دانشگاههای مختلف، داوری جشنوارههای متعدد پویانمایی را نیز به عهده داشته است. تصویرگری کتابهای کودکان و نوجوان یکی دیگر از فعالیتهای مهین جواهریان است. از وی کتاب تاریخچه ی انیمیشن ایران نیز منتشر شده است.